حتما هنگام شستشویی ظروف و یا آماده سازی غذا، دچار دردسرهای رایج سینک های آشپزخانه شده اید، اما می دانستید که برای رفع مشکل شما راه حل مناسب و مدل های متنوعی از سینک های آشپزخانه طراحی و ساخته شده است؟ با طرح آریا همراه باشید تا شما را با این مدل ها آشنا کنیم و انواع آن را همراه با معایب و مزیت ها مورد بررسی قرار دهیم.

سینک بزرگ یا سینک تکی

امروزه به ندرت می توان خانه های نوسازی را یافت که از سینک های تکی و یا تک لگنه برای آشپزخانه بهره برده باشند. مهمترین ویژگی این سینک ها، فضای اندکی است که اشغال می کنند و شما می توانید این مدل ها را در اندازه های کوچک تر پیدا کنید. اگر قصد دارید که در حیاط خانه، آشپزخانه ی کوچکی را دایر کنید و یا برای منزل بیرون شهر به فکر تجهیز آشپزخانه هستید، تهیه چنین مدلی از سینک توصیه ی مناسبی به نظر می رسد چرا که در چنین آشپزخانه هایی، سینک های بزرگ تک لگنه به ندرت معایب خود را آشکار می کنند، اما اگر می خواهید از این سینک ها در آشپزخانه ی اصلی استفاده کنید، بهتر است بدانید که شستشوی همزمان میوه و سبزی در حالی که ظروف غذا در حال نم کشیدن هستند کار دشواری است. اگرچه این سینک ها به راحتی ماهیتابه های بزرگ را در خود جای می دهند، اما زمانی که سینک پر است،‌ انجام دادن کار دیگر بسیار دشوار و گاهی غیرممکن خواهد بود.
برای همین بهترین توصیه برای آشپزخانه اصلی منزل، سینک های دو قلو و یا سه قلو است.

سینک دوقلو با دو لگن نا متقارن

یکی دیگر از مدل های سینک آشپزخانه، سینک دوقلو با لگن های نامتقارن است. در این مدل از سینک ها، یکی از لگن ها کمی از لگن دیگر بزرگتر است. دلیل این تغییر اندازه، بیش از آنکه هوشمندانه باشد، به صرفه جویی در فضا مربوط است. لگن بزرگ تر این مدل از لگن سینک تک قل کمی کوچکتر است،‌ اما با این حال ماهیتابه ها به خوبی در آن جا می شوند و شما می توانید آنها را در لگن بزرگ تر بشویید و میوه ها و سبزیجات خود را به لگن دیگر منتقل کنید. از ایراداتی که می توان این طراحی وارد دانست، بی استفاده بودن لگن کوچکتر در بیشتر مواقع است. شما همیشه مجبورید که از لگن بزرگتر برای شستشو استفاده کنید و میوه های خود را به لگن کوچکتر بسپارید، و این تا حدودی یک قانون کلی است.

سینک دو قلو با دو لگن یک اندازه

این مدل از سینک آشپزخانه دقیقا همان چیزی است که طرفداران طراحی و تقارن به دنبال آن هستند. دو سینک بزرگ و یک اندازه که برای شستشو ظروف و میوه ها فضای کافی دارد. اگرچه در این مدل و مدل قبلی،‌ جداسازی زباله ها کار دشواری است و اگر هر دو لگن پر باشند، مجبورید که به راه حل های خلاقانه برای رفع این مشکل مراجعه کنید، اما در هر صورت این مدل از سینک بهترین توصیه برای آشپزخانه های متوسط است که اموری مثل مهمانی های بزرگ در آن خانه ها برگزار نمی شود.اما یکی از مواردی که باید به آن اشاره کرد، اندازه ی لگن هاست. ممکن است در برخی از مدل ها، لگن ها کوچک باشند که اگرچه برای آشپزخانه های کوچک گزینه ی مناسبی است، اما بازهم نمی توان از آن برای شستن ماهیتابه استفاده کرد.

سینک سه قلو

شاید استفاده از عبارت سه قلو برای این مدل آنچنان مناسب نباشد،‌ چرا که همه ی قل ها در این مدل یک اندازه نیستند. این مدل از دو لگن یک اندازه و یک لگن کوچک تر برای دفع زباله به صورت مستقل بهره می برد. در بعضی از مدل های سینک مانند این مدل، شما نمی توانید باقی مانده های غذا را از کانتر به لگن دفع زباله منتقل کنید. این نوع سینک ها چون عریض تر هستند، فضای بیشتری را اشغال می کنند و این دو مورد از معایب مهم این مدل از سینک هاست. اما برای افرادی که می خواهند زباله را از غذا دور نگه دارند، این نوع سینک گزینه ی خوبی است و جاگذاری آن در آشپزخانه های بزرگ به راحتی ممکن است.

سینک آشپزخانه

 

در ادامه با طرح آریا همراه باشید تا شما را با انواع سینک های آشپزخانه آشنا کنیم.