گاهی با دیدن فضای غیرقابل استفادۀ شهری از خودم می پرسم که چه استفاده می توان از این زمین های خالی بی مصرف کرد؟ قطعاتی با ابعاد کوچک، سطوح شیب دار عجیب و از همه دشوارتر، زمین هایی که امکان اجرای یک پروژه ی ساختمانی در آنها بسیار دشوار است. یک تیم معماری جوان در شهر رتردام هلند، توانستند تا در فضای خالی بین دو ساختمان که توسط زمین کوچکی پوشیده شده بود، یک خانه کوچک قابل سکونت بسازند. آنها برای بهرمندی یهتر از فضای اندک، از پلکانی استفاده کردند که درست در وسط پلان خانه قرار دارد و طبقات مختلف را به یکدیگر وصل می کند. این خانه که تنها ۳.۴ عرض، و ۲۰ متر طول دارد، به خوبی این امکان را ثابت می کند که می توان از عرض محدود ۳.۴ متری نیز استفاده کرد.

معماران با هوشمندی آشپزخانه و ورودی را در طبقه همکف قرار داده اند. این طبقه به حیاط پشتی خانه که به صورت هم سطح طراحی شده راه دارد. کتابخانه و نشیمن در طبقه اول جا گرفته اند و اتاق ها و سرویس بهداشتی در طبقات فوقانی قرار دارد.

متریال مورد استفاده در این خانه عموما بتن، چوب و شیشه است. از آنجایی که پنجره های جلویی خانه تنها از ۳.۴ متر طول برای دریافت روشنایی بهرمندند، لذا معماران این پروژه دیوارها و فضای داخلی خانه را به رنگ سفید درآورده اند تا انعکاس نور بخش های بیشتری از فضای داخلی خانه را روشن کند.

یکی از ویژگی های جذاب این خانه نمای بیرونی آن است. اگر خانه را بصورت منحصر بفرد ببینید، نمای خانه به طرح های مدرن و مینیمال اوایل قرن شباهت دارد، اما با توجه به معماری خانه های همجوار که بیشتر آنها قدمتی صد ساله دارند، متوجه می شویدکه خانه در یک هارمونی بصری تمام عیار با همسایگانش قرار گرفته است.