امروزه استفاده از تخته چوب ها در دکوراسیون داخلی منازل و دکوراسیون اداری شرکت ها به موضوع رایجی تبدیل شده و عموم کارفرماها و صاحبخانه ها از MDF در طراحی داخلی خود استفاده می کنند. اما ام دی اف چه تفاوتی با اچ دی اف دارد؟ در واقع تخته فیبر با چگالی بالا بصورت اختصاری HDF نامیده می شود که در صنعت کف پوش های چوبی شکل اصلاح شده ای از نوع قدیمی آن است. با طرح آریا همراه باشید تا شما را با این مصالح زیبا و تفاوت هایشان بیشتر آشنا کنیم.

آشنایی با مدل های ام دی اف

تفاوت این دو ماده در نوع بکارگیری چوب در ساختار آنهاست. در واقع در HDF از براده چوب فشرده و در MDF از تخته خرده چوب استفاده می شود و چگالی آن بیش از ۵۰ پوند بر فوت مکعب یا ۸۰۰ کیلوگرم بر مترمکعب است. این چگالی بالا باعث شده تا ماده ی مستحکمی برای تولید کفپوش لمینتی به حساب بیاید.

HDF

ایرادی که می توان به اچ دی اف وارد دانست، عدم مقاومت این محصول در برابر رطوب و آب است. اگرچه در بسیاری از موارد به این ماده تحت گرما و فشار روغن اضافه می شود تا مقاومت آن در برابر رطوبت افزایش یابد، با این حال کماکان نمی توان از این محصول در محیط آزاد و یا کنار استخر ها استفاده کرد. اما کماکان یکی از ایده های جذاب در استفاده از سایدینگ است.

MDF

اما ام دی اف که در واقع همان محصول قبلی ولی با چگالی متوسط است، حاصل به هم چسباندن ضایعات چوب و خرده الوارها با استفاده از چسب و صمغ و حرارت و فشار است. چگالی MDF بین ۶۰۰ تا ۸۰۰ کیلوگرم بر مترمکعب است. این محصول در اثر قرار گرفتن در محیط‌های مرطوب مانند سرویس بهداشتی یا اتاق لباسشویی، تاب یا شکم برنمی‌دارد. این ویژگی باعث شده که MDF ماده‌ای ایده آل برای لایه مرکزی کف‌پوش لمینتی یا اصلاح‌شده محسوب شود.