بسیاری از طراحان به سبب دشواری اجرای یک دکوراسیون داخلی جاندار و طراوت، از طراحی فضاهای مینمال اجتناب می کنند. در واقع دکوراسیون داخلی مینیمالیستی بیش از آنکه بر کمینه گرایی در طراحی فضاها پافشاری کند، بر فضاهای دلباز، آرامشبخش و عاری از المان های اضافی تاکید دارد. با طرح آریا همراه باشید تا شما را با روش های صحیح طراحی داخلی مینیمال آشنا کنیم.

در طراحی دکوراسیون داخلی با سبک و سیاق مینیمالیسم، و البته استفاده از پس زمینه های تک رنگ و عاری از آیتم های متنوع،  روح افزایش فضا رمز موفقیت است. چرا که در طرح های تک رنگ،‌عموما فضا عاری از کنتراست قابل قبول است و معمار می بایست به این نکته توجه کند که مرز میان رنگ ها را با استفاده از تکنیک های نوری و یا بعد بخشیدن به بخش های از اتاق یا نشیمن جبران نماید.

معمولا در معماری مینیمالیستی از رنگ های تند استفاده نمی شود و یکی از مهمترین ویژگی هایی که ما را در انتخاب این خانه مصمم کرد، موفقیت معمار در تبدیل این خانه به محلی دنج، آرامشبخش و حتی پر نور است. صفاتی که کمتر معماری در طراحی فضاهای مینیمال به آن دست می یابد. به طور کلی می توان گفت که این آپارتمان از طرح‌های ساده و ترکیب رنگ‌های خنثی و تیره استفاده شده است. دیوارها و سقف‌ها به رنگ سفید هستند؛ ولی در بعضی قسمت‌های آپارتمان، یکی از دیوارها با طراحی متفاوت از بقیه‌ متمایز شده و جلوه‌ی خاصی به سالن یا اتاق‌ها بخشیده است.

یکی دیگر از مواردی که لازم می دانم به آن اشاره کنم، تیزهوشی طراح در خلق کنتراست میان فضاهاست. طراح برای نمایش این تضاد به سراغ رنگ های متنوع نرفته است و در عوض ساختارهای بصری متنوعی را به کار گرفته و در نتیجه رنگ های خنثی و طرح های ساده به محیطی غیر خطی، جاندار و منحصر به فرد بدل گشته است تا ساکنان آن بتوانند در کنار یک زندگی پر جنب و جوش، محیطی آرامش بخش را تجربه کنند.اگرچه دکوراسیون سالن از رنگ پس‌زمینه‌ی سفید برخوردار است و از رنگ‌های خنثی و تیره مانند خاکستری و سیاه برای مبلمان و اثاثیه استفاده شده؛ اما ترکیب این رنگ‌ها یک محیط بانشاط، راحت و دنج را ایجاد کرده است.

سبک مینیمالیسم که در این آپارتمان به کار رفته، عمدتا مبتنی بر انتخاب مصالح ساختمانی خاص و رنگ‌ها بوده است. قسمت‌های چوبی، فلزی، شیشه‌ای و سرامیکی ساختمان همگی با هارمونی و هماهنگی خاص به کار رفته‌اند؛ به نظر می‌رسد که همه‌ی این عناصر به‌طور ساده، طبیعی و یکدست مکمل یکدیگر هستند. ساختار کلی این ساختمان ساده و بدون زرق و برق است؛ اما در قسمت‌های مختلف آن از طرح‌های جالب استفاده شده که فضای داخل آپارتمان را از حالت یکنواخت و خسته‌کننده خارج می‌کنند.

در آشپزخانه‌ی این آپارتمان طراحی‌شده توسط ویکتوریا یاکوشا هم سبک مینیمالیسم دیده می‌شود. کابینت‌های آشپزخانه به رنگ سفید و بدون دستگیره و تزئینات خاص انتخاب شده‌اند. همچنین برای نورپردازی سقف آشپزخانه لامپ‌های LED به کار رفته است. آشپزخانه تقریبا مستقل و مجزا از سالن طراحی شده و بین سالن و آشپزخانه، پیشخوان وجود ندارد؛ در واقع با کمک تکنیک خاص نقاشی و با استفاده از رنگ‌ها و مصالح ساختمانی خاص و طرح‌های ایجادشده روی دیوارها، کار متفاوتی ارائه شده است. برای استفاده از نور طبیعی، میز مطالعه جلوی پنجره قرار گرفته است. رنگ غالب در این آپارتمان، رنگ سفید است و رنگ‌های خنثی و تیره به‌عنوان رنگ مکمل انتخاب شده‌اند. در پایان شما را به دیدن تصاویر دیگری از طراحی داخلی این آپارتمان زیبا دعوت می‌کنیم: