احتمالا تا امروز تعاریف منفی بسیاری از رنگ های خنثی شنیده اید! نکاتی که باعث شده تا دید مثبتی به استفاده از این رنگ ها در دکوراسیون داخلی نداشته باشید، اما فارغ از اینکه پیش از این چه چیزهایی در مورد رنگ های خنثی شنیده باشید، استفاده از آنها مهم و ضروری است. با طرح آریا همراه باشید تا شما را با نکات مهمی که به استفاده از این رنگ ها در دکوراسیون داخلی و حتی غرفه سازی نمایشگاهی مربوط می شود، آشنا کنیم.

استفاده از رنگ های خنثی در معماری داخلی

زمانی که صحبت از رنگ در معماری و دکوراسیون داخلی می شود، رنگ یک فاکتور مهم در القای حس است، اما نکته منفی این مقاله به اثراتی اختصاص دارد که حاصل نظرات منفی پیرامون رنگ های خنثی است. چرا که بیشتر مردم در خصوص این طیف نظراتی مثل: کسل کننده، بی خاصیت، دلگیر و غمبار دارند.

اما رنگ های خنثی چه رنگ هایی را شامل می شوند؟ مهمترین نمونه هایی که می توان از رنگ های خنثی نام برد، رنگ طوسی است. این طیف از رنگ، بیشتر شامل عناوین بی رنگ یا بدون رنگ می شود. زرد بی حال، صورتی روشن و حتی سفید با ته مایه ی آبی از همین نمونه ها به شمار می روند.

سرد و کسل کننده یا آرامش بخش در استفاده از رنگ های خنثی در معماری داخلی

رنگ های خنثی در چرخه ی رنگی به شمار نمی روند و معمولا حس بخصوصی را القا نمی کنند، اما زمانی که همین رنگ ها در کنار آبژه های دیگر استفاده می شود، آرامش را به محیط می آورد و دلگیری و کسل کننده بودن فضا به شکل آشکاری کاسته می شود. مبلمان لوکس در کنار بافت های منحصر بفرد بکار رفته در دکوراسیون داخلی، برای هر کسی ارزشمند است و دوست دارد چنین وسایلی بیشتر خودنمایی کنند. رنگ های خنثی در دکوراسیون مثلا وقتی روی دیوارها قرار می گیرند، همانند یک زمینه پنهان برای مبلمان و وسایل شیک و لوکس عمل می کنند. در نتیجه وقتی عنصری یا مبلمانی با طراحی مدرن یا کلاسیک که خاص نیز هستند را روبروی دیوارهایی با رنگ خنثی قرار بدهید، شدیدا خودنمایی کرده و زیبایی شان بیش از پیش نشان داده خواهد شد.

طوسی مهم ترین طیف رنگی را در میان رنگ های خ

اما بهترین راه استفاده از رنگ های خنثی در دکوراسیون چیست؟ بطور خیلی ساده باید بگویم که دو روش وجود دارد. روش اول بعنوان تمی ساده و تک رنگ برای فضاهایی است که اصلا قرار نیست رنگ های گرم در آن استفاده شوند و روش دوم ترکیب رنگ های خنثی با رنگ های گرم به صورت تاکیدی. برای مثال یک اتاق خواب ممکن است فقط با رنگ های ساده و لطیفی مانند بژ، سفید عاجی یا خاکستری فیلی تزیین شود (روش اول)، در حالی که اتاق خوابی دیگر به صورت ترکیبی با رنگ های سفید و قرمز یا آبی تزیین شده باشد (روش دوم).

در ادامه مطلب با شما خواهیم بود و به مرور این دورش می پردازیم.

منبع