راهنما و اصول انتخاب و خرید موکت

اصول انتخاب رنگ فرش وموکت

فرش و موکت یکی از عناصر اصلی دکوراسیون در خانه همه هستند و انتخاب رنگ مناسب برای آنها، دکوراسیون اتاق را تکمیل می‌کند و اهمیت خاصی برای زیباسازی خانه دارد. در اینجا روش‌های انتخاب صحیح رنگ فرش و موکت بیان می‌شود:
خانواده؛

۱- فهرستی از رنگ‌های اتاقی که قرار است در آن موکت یا فرش را استفاده کنید تهیه کنید. مبل‌ها یا تخت و دکوراسیون دیگر، همگی رنگ‌هایی دارند که می‌توانید رنگ فرش یا موکت را هماهنگ با آنها یا در تضاد با آنها انتخاب کنید.

رنگ دیوارها نیز می‌تواند راهنمایی خوب برای انتخاب رنگ فرش یا موکت باشد.

۲- اکنون رنگ‌های مورد نظر را انتخاب کنید و با مراجعه به چرخه رنگ ببینید چه رنگ‌هایی با رنگ مورد نظر سازگار یا در تضاد است.

۳- منبع نور اتاق اهمیت خاصی دارد. در  اتاق‌هایی که نور طبیعی  ندارند، چراغ‌ها که رنگ‌های گوناگونی می‌توانند داشته باشند سایه‌های مختلفی از رنگ فرش و موکت بوجود می‌آورند.

لامپ‌های فلورسانت رنگ فرش و موکت را سرد می‌کنند. بدین ترتیب اگر نورهای مصنوعی اتاق را روشن می‌کنند باید مراقب تاثیر آنها بر دکوراسیون اتاق باشید و رنگ آنها را با دقت انتخاب کنید. از طرف دیگر اگر نور طبیعی اتاق را روشن می‌کند،

برای تشخیص تاثیر آن بر رنگ‌های گوناگون اتاق از جمله فرش و موکت، تکه‌ای از موکت را در بخش‌های مختلف اتاق قرار دهید و تجسم کنید اگر کل کف اتاق چنین رنگی داشته باشد دکوراسیون کلی چه حسی به شما خواهد داد.

۴- عملکرد اتاق در انتخاب رنگ فرش و موکت یعنی روشن یا تیره بودن آن مهم است. فرش و موکت تیره هر چیزی را که تیره نیست پیش چشم جلوه‌گر می‌کند. برای مثال برای اتاق بچه تا اتاقی پر رفت و آمد،

موکت و فرش تیره گزینه مناسبی نیست زیرا کوچکترین آشغال را نمایان می‌کند. همچنین برای اتاق‌هایی که در مجاورت حیاط هستند فرش و موکت روشن خیلی زود کثیف می‌شود. بدین ترتیب ترکیبی از رنگ قهوه‌ای و بژ بهترین گزینه برای این اتاق‌هاست زیرا کثیف بودن را پنهان می‌کند.

۵- پس از در نظر گرفتن تمام این موارد و انتخاب رنگ، به فروشگاه مراجعه کنید تا انواع فرش‌ها و موکت‌ها را ببینید. به یاد داشته باشید اگر رنگی را انتخاب کرده‌اید که با رنگ دیوارها سازگار نیست اما تاکید دارید از همان رنگ استفاده کنید،

می‌توانید رنگ دیوارها را تغییر دهید تا با رنگ فرش و موکت سازگار شود.

۶- اگر مایلید فضایی شاد و پر انرژی برای اتاق کودک ایجاد کنید از رنگ‌های روشن و پر انرژی برای  فرش و موکت استفاده کنید. همچنین اگر مایلید فضا بزرگ‌تر جلوه کند رنگ روشن برای فرش یا موکت مناسب‌تر است.

راهنما و اصول انتخاب و خرید موکت

پیش از خرید موکت این مطلب را بخوانید

از مزایای اصلی موکت این است که جزء کفپوش‌های گرم به شمار می‌آید و برای ماه‌های سرد بهترین انتخاب برای پوشش کف اتاق‌ها است. اگر تصمیم گرفته‌اید برای پوشش کف اتاق‌های خانه خود از موکت استفاده کنید، کارشناسان “منزل” اطلاعات بیشتری در زمینه انواع موکت‌های موجود در بازار به شما ارائه می‌دهند
امروزه با وجود تنوع زیاد طرح و رنگ موکت در بازار، پیدا کردن موکتی که سازگار با سلیقه و نوع زندگی شما باشد کار سختی نیست. با این حال، باز هم نکاتی وجود دارند که آگاه بودن از آنها باعث می‌شود خریدی هوشمندانه و باکیفیت‌تر داشته باشید. ما به شما کمک می‌کنیم انتخاب صحیحی داشته باشید و پول و وقت خود را بیهوده به هدر ندهید. به این منظور، هنگام خرید و نصب موکت، موارد زیر را در نظر داشته باشید
مکان نصب موکت را در نظر بگیرید برای مثال موکت‌های بافت فشرده و پرزبلند برای پوشش مکان‌های پررفت و آمد مناسب‌ترین گزینه هستند؛ در حالی که موکت‌های مخمل‌بافت را نمی‌توان در این مکان‌ها استفاده کرد زیرا به راحتی کوبیده می‌شوند.
ایجاد درز در محل اتصال موکت‌ها به یکدیگر
عرض موکت‌های موجود در بازار عموما ۳۰ تا ۳۸ و گاهی ۳۵ سانتی‌متر است. در این صورت پس از اتصال موکت‌ها به یکدیگر در هنگام نصب، ناگزیر درزهایی در محل اتصال ایجاد می‌شود. میزان پدیدار بودن درز بین موکت‌های نصب شده به نوع، بافت و رنگ موکت بستگی دارد. برای مثال پس از نصب موکت‌های بافت فشرده، میزان پدیداری درزهایی که ایجاد می‌شود بیشتر از دیگر انواع موکت‌ها است.
سمت خواب پرز موکت‌ها
خواب پرزهای همه موکت‌ها باید به یک سمت باشد. هنگام نصب موکت‌ها در کنار یکدیگر حتما به سمت خواب پرزها دقت کنید.
کیفیت برابر است با ماندگاری
موکت‌های با کیفیت دارای تراکم و فشردگی بیشتری هستند و ساختار محکم‌تری دارند و به همین دلیل دارای ماندگاری و دوام بیشتری نیز هستند. از سوی دیگر، جابه‌جایی و تعویض موکت‌های باکیفیت‌تر در هنگام تعویض دکوراسیون بسیار آسان‌تر است.
اهمیت رنگ موکت
همان‌طور که می‌دانید، رنگ از موارد اصلی دکوراسیون هر اتاق به حساب می‌آید و از آنجایی که موکت بخش زیادی از یک اتاق را پوشش می‌دهد، بنابراین هنگام انتخاب موکت اصول مربوط به رنگ مناسب را باید در نظر گرفت و رعایت کرد.
نکته مهمی که در مورد رنگ موکت وجود دارد، این است که رنگ موکت زمانی که پس از خریداری به خانه آورده می‌شود، روشن‌تر از زمانی است که همان موکت در مغازه بوده است. همیشه رنگی که در مغازه می‌بینید تیره‌تر از رنگی است که در خانه خواهید دید. این یک نوع خطای دید طبیعی است و شما هنگام انتخاب رنگ موکت باید آن را در نظر بگیرید. نکته دیگر این‌که باید دقت کنید رنگ موکت چگونه در مقیاس یک اتاق خودنمایی می‌کند و چه تاثیری بر فضای کل اتاق دارد. برای مثال، موکت‌هایی با رنگ روشن، فضای اتاق را بازتر می‌کند و موکت‌های تیره باعث می‌شود دیوارها نزدیک‌تر به هم به نظر برسند و یک نوع احساس صمیمیت را در محیط القا می‌کنند.
رنگ‌های خنثی بهترین گزینه برای رنگ موکت هستند زیرا رنگ‌های خنثی به راحتی با رنگ‌های دیگر هماهنگ می‌شود و اگر رنگ موکت اتاق خنثی باشد راحت‌تر می‌توانید از طیف‌های رنگی متنوع برای رنگ دیگر وسایل استفاده کنید؛ انتخاب یک موکت با کیفیت با یک رنگ خنثی بهترین انتخاب در هنگام خرید موکت است، زیرا هم ماندگاری زیادی دارد هم به راحتی با انواع دکوراسیون و چیدمان هماهنگ می‌شود.
ضمانت پس از فروش را در نظر بگیرید
مساله ضمانت پس از فروش یکی از مواردی است که هنگام خرید موکت نباید آن را نادیده گرفت. محصولات مختلف موکت دارای ضمانت فروش و گارانتی‌های گوناگون هستند که شما را در مورد مشکلات احتمالی که ممکن است پس از خرید موکت با آن مواجه شوید حمایت می‌کنند. هرچه کیفیت موکت افزایش یابد، حمایت‌های ضمانت پس از فروش آن نیز افزایش می‌یابد.
نسبت به زیرسازی موکت توجه داشته باشید
یکی از مواردی که باید به آن توجه شود و بسیار مهم است، قسمت پشت موکت است که چون دیده نمی‌شود زیاد هم مورد توجه خریداران قرار نمی‌گیرد؛ در صورتی که از اهمیت زیادی برخوردار است. زیرسازی موکت قسمتی از موکت است که بین موکت و زمین قرار دارد و تفاوت اصلی یک موکت معمولی و یک موکت عالی در این قسمت مشخص می‌شود. زیرسازی خوب در یک موکت باعث می‌شود جلوه موکت تا مدت زیادی حفظ شود و هرچه زیرسازی موکت بهتر و باکیفیت‌تر باشد، آن موکت راحت‌تر و نرم‌تر خواهد بود و در برابر فرسودگی مقاوم‌تر است.

گردآوری: طرح آریا