یکی از مهم‌ترین عوامل در افزایش بهره وری در محیط کار دکوراسیون محل کار می‌باشد.

دکوراسیون محل کار شما نقش مهمی در اینکه چه میزان و چگونه کار می‌کنید ایفا می‌کند. منظور از چگونه کار کردن، کیفیت کار و توانایی در تمرکز کردن و خلاقیت و بهره وری شماست.

مطالعات نشان داده است که میزان آسایش و راحتی افراد با میزان بهره وری آن‌ها ارتباط مستقیم دارد و یک دفتر کار استاندارد می‌تواند تا ۲۰ درصد به میزان بهره وری کارمندان بیفزاید. علاوه بر این، داشتن محیط کاری حرفه‌ای، کاربردی و راحت، تصویر مناسبی از تجارت و کار شما در ذهن مشتریان و مراجعه کنندگانتان ایجاد می‌کند. می‌توان این طور نتیجه گرفت که طراحی و دکوراسیون محل کار از مهم‌ترین عوامل پیشرفت شما و شرکتتان محسوب می‌شود.
در ادامه ۵ روش مهم و اساسی طراحی دفا‌تر کار را می‌خوانید که با استفاده از آن‌ها می‌توانید میزان آسایش و راحتی زندگی شغلیتان را افزایش دهید و از کارتان بیشتر لذت ببرید.
۱.نور مناسب : تحقیقات علمی ثابت کرده‌اند که نور طبیعی ساعت بدن را تنظیم نموده و از خستگی در طول روز جلوگیری می‌کند، در طول شب نیز موجب خواب راحت و عمیق می‌شود. بنابراین نور به عنوان عامل شماره ی یک در میزان تمرکز و بهره وری شما نقش اساسی ایفا می‌کند. نور‌پردازی نامناسب می‌تواند موجب بسیاری مشکلات بینایی، سردرد‌های شدید، ناکارآمدی و افسردگی شود.
برای بهره گیری مناسب از نور طبیعی دست به کار شوید: پرده‌ها را کنار بزنید و پنجره‌ها را باز کنید.
میزهای کار را تا حد امکان نزدیک به پنجره‌ها قرار دهید، اگر امکان قرار دادن همه ی میز‌ها در کنار پنجره نیست، از نور غیر مستقیم طبیعی استفاده کنید، اگر امکان این کار را هم ندارید در مکان‌های متعدد از نور مصنوعی استفاده کنید و در طول روز چندین بار در زمان‌های استراحت از نور طبیعی بهره ببرید.

دکوراسیون محل کار
۲.سر و صدا را تا حد امکان کاهش دهید : امروزه کنترل سر و صدا در محل کار یکی از اولویت‌های اصلی محسوب می‌شود. کارمندانی که در محل‌های پر سر و صدا کار می‌کنند فشار و استرس بیشتری را متحمل می‌شوند که این استرس و فشار روانی به کاهش راندمان و قدرت تمرکز می‌انجامد ، در بلند مدت نیز می‌تواند سلامت ذهنی فرد را دچار اختلال کند. برای کاهش این اثرات منفی و کاهش آلودگی‌های صوتی در محل کار می‌توان از پارتیشن‌ها و دیوارهای کاذب استفاده کرد، بخش‌های اطلاعات و بازاریابی و بخش‌هایی که به میزان زیادی از تلفن استفاده می‌کنند را دور‌تر از سایرین قرار داد، همچنین دستگاه‌های کپی، فکس و سایر وسایل پر سر و صدا را نیز در فضای جداگانه‌ای چید.
۳.نظم و ترتیب را تا حد امکان افزایش دهید : آشفتگی محیط اطراف به آشفتگی ذهنی می‌انجامد و برعکس، هر چه محیط اطراف مرتب‌تر باشد راحت‌تر می‌توانید ذهنتان را مرتب کنید. از قفسه‌ها به مقدار زیاد استفاده کنید و وسایلتان را سازماندهی کنید.

دکوراسیون محل کار

۴.از مبلمان قابل تغییر استفاده کنید : مبلمان قابل تنظیم و جابه جایی برای فضاهای اداری انتخاب بسیار مناسبی هستند، زیرا هم به تنوع فضایی کمک می‌کنند و هم با کمک آن‌ها مطابق نیاز می‌توان فضا‌ها را کوچک یا بزرگ کرد.
علاوه بر این استفاده از مبلمان استاندارد، به خصوص میز و صندلی‌هایی که با توجه به ابعاد بدن انسان طراحی و ساخته شده‌اند و ارتفاعشان قابل تنظیم و تغییر باشد نیز از نکات مهم به شمار می‌رود.

دکوراسیون محل کار
۵.رنگ : رنگ‌های اطرافمان در درک ما از اطرافمان و احساساتی که تجربه می‌کنیم بسیار موثرند، همچنین موجب واکنش‌های جسمی و حسی مختلف می‌شوند. به همین دلیل انتخاب رنگ مناسب در فضاهای مختلف بسیار مهم است. رنگ دیوار‌ها، کف و مبلمان و نسبت آن‌ها با هم در مجموع حس ما نسبت به محیط اطرافمان را مشخص می‌کند. برای دکوراسیون محل کار به کار گرفتن رنگ‌های سفید و آبی یا ترکیبی از آن‌ها توصیه می‌شود. رنگ سفید محیط را بزرگ‌تر و فراختر نشان می‌دهد. رنگ آبی خلاقیت را افزایش داده و ذهن را آرام می‌کند. برای اتاق جلسات نیز رنگ‌هایی مثل سبز روشن که آرامش بخش است مناسب می‌باشد. هم چنین برای جلوگیری از یکنواختی، بهتر است در جزییات از رنگ‌های دیگر نیز استفاده شود. قرار دادن تصاویر و نقاشی‌های الهام بخش در محیط کار نیز در بهره وری کارمندان بسیار موثر است.

منبع و منبع