سبک طراحی صنعتی این روزها طرفداران زیادی دارد. بسیاری از لوازمی که در این شیوه برای دکور کردن استفاده می شوند، سهل الوصول و معمولی هستند، اما ترکیب آنها باعث می شود که فرم غیرمتعارفی به وجود بیاید که منحصربفرد و در عین حال عجیب است!

درعین حال این سبک به شدت شخصی است و اجرای آن تا حدودی مثل بازی کردن با دم شیر است. از یک طرف ممکن است که مجری طرح با اجرای نادرست ظرافت های بصری فضا را از بین ببرد و با خلق یک محیط نامرتب و کسل کننده، باعث آزار بیننده و استفاده کننده شود. از طرف دیگر، این سبک از طراحی  با سلیقۀ همه مردم سازگاری ندارد و بسیاری نسبت به نوع و کیفیت رنگ و نور استفاده شده در این طرح ها انتقادات جدی دارند. ولی در این مطلب قصد داریم تا شما را با بهترین نمونه هایی از این دست آشنا کنیم که علاوه بر استفاده خلاقانه از نور و رنگ، استفاده مناسبی از فضاهای غیرمتعارف و بی استفاده کرده اند که موجب شده تا این آشپزخانه ها بیش از پیش به سبک زندگی امروزی نزدیک باشد.

بخش اعظم زبان طراحی این نمونه ها، به استفاده ی آنها از ترکیب عناصر سایر فضاهای داخلی با عناصر شناخته شده ی آشپزخانه است. حضور میزنهار خوری در کنار مبل راحتی، و یا کتابخانه در آشپزخانه و یا حتی کمد لباس کنار سینک ظرفشویی باعث می شود تا مرزبندی محیط از بین برود و این محیط به عنوان بخش جدانشدنی از کلیت خانه به نظر برسد.

نکته ی قابل توجه دیگر در این فضاها، استفاده از رنگ های بی حال، کانتراست بالای بصری میان دیوارها و عناصر استفاده شده و کیفیت مواد است. در این نمونه ها، از فلز به عنوان بخش جدا نشدنی طراحی استیم پانک استفاده شده و آیتم های شناخته شده ی رایج در طراحی صنعتی مثل لوله های فلزی سیاه، پیچ و مهره های بزرگ، قطعات فلزی بی مصرف که فقط جنبه ی پر کردن فضا را دارند و شیشه های سرتاسری که توسط شبکه های فلزی پوشیده شده اند اشاره کرد.

از آنجایی که این سبک طراحی نیاز به دکوربندی بیشتری دارد، لذا می توان از آن به عنوان یک عنصر طراحی شده در گوشه خانه استفاده کرد. درست مثل اینکه شما گوشه ی خانه خود را مثل یک آشپزخانه دکور کرده باشید، ولی اصلا کاربری آشپزخانه نداشته باشد. این موضوع به قدری در سبک صنعتی دارای اهمیت است که می توان از آن در دکوراسیون داخلی خانه های کوچک استفاده کرد.

در این سبک طراحی، راه های ارتباطی بی مورد بیشتر از سایر شیوه های طراحی دیده می شود. مثلا نردبان هایی که عملا کاری انجام نمی دهند  و شما را به جایی منتقل نمی کنند و یا حتی بازشوهایی که پشت آنها چیزی نیست و تنها جنبه ی پر کردن بخش عظیمی از یک دیوارخالی را دارند. نوع رنگ  کردن دیوارها نیز یکی دیگر از آن دسته از تزئینات حساس سبک صنعتی است. رنگ هایی که عموما به نظر سرسری، کهنه و نمایانگر حس و حال عمومی همین فضاست.