اتاق های خالی دقیقا مثل کاغذهای سفیدی هستند که منتظرند تا ما با طراحی و هنر خود نقش و نگار برازنده ای را بر بدنه ی آنها رسم کنیم. اما چطور می توان یک اتاق را با توجه به سلیقه و پایبندی به اصول زیباشناسی چید؟ تاثیر چیدمات اتاق در دکوراسیون داخلی یک خانه چیست؟ بر طراحی داخلی خانه ای که از یک شومینه بهره می برد چطور؟ با طرح آریا همراه باشید تا به بررسی همه ی این موارد بپردازیم.
امروزه معماری داخلی بیش از گذشته به علوم پایه ای نزدیک شده و دیگر از آن به عنوان یک هنر صرف یاد نمی شود. موضوعات علمی متنوعی مثل روانشناسی، علوم مکانیک و مهندسی های سازه با معماری ترکیب شده اند تا صاحب خانه ها از نگاه کردن به چیدمان مبلمان، در استفاده از شومینه و حتی زمانی که بر روی کاناپه مشغول استراحت هستند، از اتمسفر فضا و نحوه ی چیدمان آبژه ها لذت ببرند.
به همین دلیل بسیاری از معماران امروزه تلاش می کنند تا با نگاهی علمی به مقوله هایی مثل چیدمان مبلمان منزل، تجربه گرایی را تا حدودی کناربگذارند.


اولین موضوعی که در طراحی داخلی اتاق و چیدمان مبلمان مورد توجه است، نقطه ی کانونی است. نقطه ی کانونی، نقش مرکز ثقل بصری خانه را به عهده می گرد. این نقطه خواه یک تلویزیون، خواه یک شومینه و یا حتی پاسیو، همیشه تعیین کننده ی نحوه ی چیدمان دیگر عناصر خانه است. فراموش نکنید که این نقطه تنها به آرایش آبژه ها محدود نمی شود، بلکه بخشی از این چیدمان در تقابل با این المان ها ویژگی هایی را می پذیرند. مثلا اگر نقطه کانونی خانه ی شما تلویزیون شماست، پس سایز صفحه نمایش در چیدمان مبلمان و فاصله ی هر یک از آنها با هم موثر است. اما اگر شومینه را به عنوان نقطه ی کانونی انتخاب کرده اید، باید بگویم که این انتخاب بیش از آنکه بر روی فاصله ی آبژه ها اثرگذار باشد، بر روی نحوه ی قرارگیری آنها در کنار یکدیگر موثر است.


موضوع دیگر تقدم و تقارن است. تقدم و تقارن تا حد زیادی توالی چیدمان اتاق و یا نشیمن را مشخص می کند. سعی کنید که در ابتدا مبلمان بزرگتر را در محل مورد نظر قرار دهید و سپس برای چیدن باقی آنها اقدام نمایید. این موضوع به شما دید درستی از محیط و امکانات فضایی می دهد.
موضوع سوم که کم اهمیت تر از دو مورد قبلی نیست، ترافیک و توازن است. سعی کنید از میان مبلمان تردد کنید تا از راحتی عبور و مرور از میان آنها اطمینان حاصل نمایید. مهم نیست که همه ی مبل ها یک شکل و یک اندازه باشند. می توانید بالانس بصری اتاق را با استفاده از مبلمان متنوع برهم بزنید و وجهه ی مدرنی به خانه ی خود ببخشید.
در ادامه شما را با نحوه ی انتخاب مبلمان مناسب برای فضاهای کوچک آشنا می کنیم. لطفا نظرات خود را در خصوص این مطلب در بخش نظرات با ما درمیان بگذارید.