شومینه از قدیمی ترین المان های طراحی داخلی خانه هاست و نمونه هایی از آن را می توان در هر نقطه ای از دنیا دید. خانه های اروپایی نزدیک به شش صده است که از شومینه به عنوان منبع اصلی گرمایش خانه استفاده می کنند. با طرح آریا همراه باشید تا نگاهی داشته باشیم به طرح های خلاقانه و مدرن که امروزه در خانه ها برای این منبع گرمایش قدیمی استفاده می شود.

شومینه های مدرن

شومینه برای ما ایرانی ها بیش از آنکه شکل نوینی از کرسی های سنتی باشد، نوعی دکور کم استفاده است که از فرهنگ طراحی داخلی غربی به ارث رسیده. فرهنگی که در آن، جایگاه ویژه ای برای این المان گرمابخش متصور هستند. اما چطور این جز زیبا به خانه های ایرانی وارد شده است؟ تقریبا کسی نمی داند،‌ اما با جدیت می توان گفت که حضور غربی ها در ایران و یا سفرهای ممتد شاهان ایرانی به فرنگ باعث شده تا این فیل سفید پرخرج و البته کم استفاده به خانه ما وارد شود. آیتمی که اگرچه نتوانسته گرمابخش خانه هایمان باشد، اما توانسته تا حدودی نیاز ما را به داشتن گوشه ای زیبا و دکوراتیو برآورده کند.

طرح شومینه

امروزه، بیش از هر چیز به طرح و مدل شومینه بها داده می شود و زیبایی این المان در اولویت بالاتری نسبت به سایر المان ها قرار می گیرد. اگرچه در بسیاری از موارد استفاده از شومینه به دلیل مصرف بالای انرژی توصیه نمی شود و حتی در بسیاری دیگر از این موارد در ساخت آن موانعی ایجاد می گردد، با این وجود این عنصر زیباشناختی محبوبیت زیادی در میان کارفرماهای سنتی و صاحبخانه های مدرن ایرانی پیدا کرده است.

مدل شومینه

اگرچه ماهیت اصلی این عنصر گرمابخشی است، اما کارکرد این المان امروزه بسیار بیشتر از گرمابخشی نمو می یابد و نقش مهمی در فرم نهایی دکوراسیون داخلی ایفا می کند. معمولا برای زیبا سازی شومینه از نمای سنگ، گچ بری، چوب و شیشه استفاده می شود که هر کدام متناسب با معماری داخلی و دکوراسیون منزل مورد استفاده قرار می گیرند. البته نباید از شیوه های عایق بندی و روش استفاده بهینه از شومینه غافل شد اینکه شومینه شما دارای بازده حرارتی بالایی باشد امتیاز بسیار مثبتی است که نباید آن را کم اهمیت در نظر بگیرید. قرار دادن امکان ایجاد شومینه در اکثر معماری های مدرن در مکانی صورت می گیرد که بتوان از زیبایی هایش و امکانات ویژه آن نهایت استفاده را برد. چند مدل زیبا را در ادامه مشاهده می نماییم.