احتمالا این موضوع برای شما هم پیش آمده که پس از هزینه ی بسیار و صرف وقت زیاد، کماکان دکوراسیون داخلی خانه و یا دکوراسیون اداری دفتر کار باب میلتان نباشد. اما چطور ممکن است؟ یا شاید ممکن است پا به سالن یه خانه مجلل بگذارید و با وجود هزینه ی گزافی که صورت گرفته، اصلا احساس آرامش نکنید و فضای موجود شما را کمی ناراحت و افسرده کند. اما مشکل کار کجاست؟ چه عاملی باعث می شود تا خانه ها و دفاتر اداری با چنین هزینه های هنگفتی کماکان ناکارآمد و بی فایده باشد؟ با طرح آریا همراه باشید تا شما را با سبک هایی آشنا کنیم که که سبک های مهمی در ططراحی و دکوراسیون داخلی به شما رمی روند.

خانه ای را تصور کنید که مشابه جدیدترین متدها و الگوهای مجلات معماری جهان طراحی شده باشد و یا دفترکاری را تصور کنید که از بهترین محصولات دکوراتیو پر شده باشد اما با این وجود حس خوشایندی نداشته باشید.از نظر مدیران و نظریه پردازان گروه معماری طرح آریا دلیل این اتفاق آشنا نبودن یا پیروی نکردن برخی طراحان از سبک های مناسب و دارای پیشینه فکری برای هر فضا است. تیم طرح آریا بر این باور است که مهمترین قدم برای شروع طراحی هر فضا از انتخاب سبک معماری و دکوراسیون داخلی مورد نظر کارفرما آغاز می شود. به طور مثال مهم ترین ویژگی شهرسازی برای شهرهای بسیار شلوغ و پرهیاهوی امروزی ایجاد آرامش و راحتی در طراحی و دکورسازی داخلی است.اما استفاده از سبکی که امروزه به آن “کلاسیک” یا “نئوکلاسیک” گفته می شود، با توجه به این نکته که حتی در یونان و روم باستان نیز از این سبک معماری در ساخت بناهای بسیار بزرگی همچون عبادتگاه ها و قصرها و فضاهای عمومی دیگر استفاده می شد، به هیچ وجه مناسب منازل و آپارتمان ها نیست و بکارگیری آن در فضاهای مسکونی سبب از بین رفتن تناسبات بنا و بالا بردن هزینه های ساخت می شود. در عین حال فضاهای حجیم تنش زا و استرس زاست و سقف های بلند تنها به وحشت ساکنین دامن می زند.

برای همین بهترین پیشنهاد ممکن به کارفرمایان و کسانی که قصد تغییر دکوراسیون داخلی و اداری خود را دارند، پیروی از خط مشی معماری مدرن و امروزی است. چرا که سبک هایی که در سالهای اخیر توسط معماران متعدد و در عرصه بین المللی بارها مورد امتحان قرار گرفته و به تدریج تکامل یافته اند، قابل اعتماد و آزمایش شده به حساب می آیند. روی آوردن به این سبک ها از آنجایی رایج شده است که معماران حرفه ای از ساخت منازل و تفرجگاه های باشکوه به منازل ساده ای رسیدند که تهیه و خرید آن برای همه ممکن است. اگرچه کماکان المان های رایج معماری سنتی و سبک بین الملل مانند شومینه را می توان در خانه های مدرن و یا سبک های جدید نیز پیدا کرد، اما استفاده از شومینه را نمی توان به معنی سنتی بودن به شمار آورد.

در ادامه طرح آریا را همراهی کنید تا شما را با این سبک های متنوع آشنا کنیم.

سبک معماری مدرن

در واقع می توان گفت که سبک معماری مدرن که در دکوراسیون داخلی مورد استفاده قرار میگیرد همان سبکی است که تمام رشته های سبک کلاسیک را پنبه کرده و از خاکستر آن فرزند جسور و ناخلفی متولد گشته است. این سبک با بهره گیری از ترفندهایی برای بزرگتر نشان دادن فضاها، برای به کار گیری در آپارتمان ها و منازل کوچک بسیار مناسب است. بافت های شاخص، فرم های هندسی جسورانه و نامتقارن، ( دقیقا در خلاف معماری کلاسیک که از فرم های متقارن استفاده می کرد) استفاده از رنگهای چشمگیر در کنار رنگ های خنثی و توجه به نور طبیعی از شاخصه های اصلی این سبک است.
در صنعت طراحی مبلمان نیز سبک مدرن به عنوان روشی معاصر و پیشگام شناخته می شود. مبلمان مدرن اشکال هندسی ساده دارند و در ساخت آنها از مصالح جذاب همچون چرم، استیل و شیشه استفاده می شود.

دکوراسیون داخلی مدرن

سبک مینیمالیست

مینیمال در لغت به معنای حد کم از تعداد و یا شدت است. در معماری رویکرد و سبک مینیمالیستی به معنی استفاده از کمترین عناصر ممکن است. ساختن منزلی با کمترین تنوع در متریال و بافت، استفاده از تعداد کمی از رنگ های اکثرا روشن و نورپردازی محدود به صورت فکر شده بر روی سطوح خاص، فضایی بسیار آرامش بخش و راحت به وجود می آورد. در حقیقت ایده اصلی طراحی مینیمال کم کردن حواشی، و رسیدن سادگی است .این سبک برگرفته از فلسفه (( ذن )) و همچنین معماری شرق دور است.

معماری مینیمالیستی

سبک زبره کاری (بروتالیسم)

با افزایش تولیدات مصنوعی، انسان کشش زیادی به ماهیت اصلی مواد پیدا کرده است. مواد پلیمری پر زرق و برق و مصالح مشابه چوب باعث شده تا برخی از طراحان علاقه زیادی به استفاده از مصالح خالص و نمایان پیدا کنند. استفاده از چوب های طبیعی با کمترین پرداخت و پوشش شیمیایی، سنگهای طبیعی، بدنه ها و سطوح بتنی بدون پوشش، فلزات رنگ نشده و با اتصالات نمایان، در کنار استفاده از فرم های هندسی و ساده از شاخصه های اصلی معماری بروتالیسم (brutalism) هستند. پیروی از این سبک باعث خلق فضایی می شود که عاشقان هنر معماری از قرار گرفتن در آن به وجد می آیند.

سبک روستیک 

سبک روستیک امروزه در کشورمان مورد توجه قرار گرفته است و در واقع یکی از زیرشاخه های خلوص گرایی است که علاقه زیادی به مصالح طبیعی و روستایی مانند چوب و سنگ و تکنیکهای سنتی دارد که مناسب ساخت فضاهای تفریحی و منازل ویلایی به شمار می رود.

تیم طراحی دکوراسیون داخلی طرح آریا،  آشنایی با آخرین جنبش های معماری روز دنیا، درکنار تکنولوژی ها و مصالح نوین موجود را مهمترین شیوه برای افزایش سطح کیفی کار خود می داند.

سبک معماری روستیک