زبان طراحی غرفه سازی و ساخت غرفه های نمایشگاهی با گذشته تفاوت آشکاری پیدا کرده است. امروزه بسیاری از کسانی که در روند طراحی  و ساخت غرفه برای سازمان و شرکت ها فعالیت می کنند، دیدگاه های متفاوتی در خصوص طراحی و روند آن پیدا کرده اند و بخش عظیمی از ایده های خود را به صورت تئوری های باب روز و مدرن پیگیری می کنند.

اگر شما هم قصد دارید تا برای شرکت در نمایشگاه و یا معرفی محصولات و خدمات خود از خدمات طراحی استفاده کنید، با طرح آریا همراه باشید تا شما را به دنیای جذاب طراحی غرفه های نمایشگاهی ببریم. اما اگر شما نیز یکی از طراحان علاقمند و مستعد در این حوزه هستید، می توانید پیش از آغاز با بخشی از مشکلاتی که طراحان غرفه های نمایشگاهی در روند طراحی و اجرا با آن مواجه می شوند آشنا شوید.

بیشتر طراحان ترجیح می دهند تا غرفه ی آنها بی اندازه متمایز و دارای اشکال پیچیده هندسی باشد. مسئله ای که اگرچه بر روی کاغذ امری ممکن و ساده است، اما در عمل دشوار و طاقت فرسا خواهد بود. علت دشواری این امر بیشتر به جنبه های حاشیه ای مرتبط است. مثلا آیا کارفرما حاضر است بر روی طرح شما سرمایه گذاری کند؟ آیا سقف بودجه تعیین شده از طرف کارفرما به شما و یا تیم طراحی غرفه نمایشگاهی اجازه بلندپروازی را می دهد؟ در این مواقع مهمترین چالش در مسیر طراحی بودجه های تعیین شده ای است که معمولا تیم های طراحی بخشی از آن را به عنوان پیش پرداخت و یا اجرت اولیه دریافت می کنند. از همین رو پس از مدتی تیم ها حرفه ای تر شده و علاقه ی آنها نسبت به انجام کارهای خلاقانه کاهش می یابد. این موضوع به این معنی نیست که تیم ها علاقه ای به انجام پروژه های خلاقانه نداشته باشند، اصلا! در واقع صحبت در مورد مسیری است که تیم های طراحی غرفه نمایشگاهی طی می کنند تا از روند خلاقیت فاصله گرفته و تنها به فکر کسب درآمد باشند.

ساخت غرفه نمایشگاهی و طراحی آن

در چنین بازاری ساخت غرفه نمایشگاهی خلاقانه کار دشواری است و عموم طرح هایی که از طرف تیم ها به کارفرمایان ارائه می شود یکنواخت و کسل کننده است. موضوعی که در پروسه ی کاری طرح آریا جایگاهی ندارد، استفاده از خلاقیت حتی در پروژه هایی است که کارفرما علاقه ای به پرداخت مبالغ مناسب ندارد و یا دچار محدودیت بودجه است. در چنین مسیری است که تعهد کاری مشخص می شود.

برای غرفه سازی نمایشگاهی اصل زیبایی شناختی، رنگ و نور دارای اهمیت بسزایی است. برای همین نگاه معمارانه در مسیر ساخت غرفه دارای اهمیت است. علاوه بر نگاه معمارانه شناخت مواد و تجهزیات معماری داخلی نیز مهم است. اما این پرسش مطرح می شود که غرفه ی طراحی شد برای چه مدت برقرار است و تیم طراحی می تواند از المان های استفاده شده در آینده بهره ببرد و آیا کارفرما حاضر است هزینه ی بلند پروازی تیم ساخت و طراحی را بپذیرد؟

پاسخ معمولا منفی است. در طراحی خلاقانه، محصولات و لوازم مورد استفاده معمولا بلااستفاده هستند. بسیاری از این آبژه ها برای معرفی محصولات و خدمات خاصی مورد کاربری قرار می گیرند و اگر آن شرکت پشتیبانی خود را از آن محصول و یا خدمات به پایان برساند، دیگر نمی توان از آبژه ها برای دیگر نمایشگاه ها استفاده کرد. موضوعی که به سادگی می توان در اولویت قرار داد نگاه آینده نگرانه ای است که به شما کمک می کند تا از این تجهیزات نهایت استفاده را در بلند مدت ببرید.

ساخت غرفه نمایشگاهی و غرفه سازی نمایشگاهی

بنرها، بروشورها و استند ها لوازمی هستند که در زمان برگزاری نمایشگاه مورد استفاده قرار می گیرند و بعد از آن نیز می توانند مورد استفاده قرار گیرند. این موضوع سوای از چراغ ها و یا سیم ها و یا نورپردازی نیست. ولی داستان برای دیوارها و کانترها تا حدودی متفاوت است.

در ادامه ی این مطلب در خصوص اشکال طراحی غرفه ها، قوس ها و صفحات تخت صحبت می کنیم. این نمونه ها بهترین اشکالی هستند که به لحاظ بصری در غرفه های نمایشگاهی دیده می شوند و در میان کارفرمایان دارای مقبولیت و محبوبیت بسیاری است.