زاها حدید یکی از برجسته ترین معماران قرن بیست یکم بود. کسی که با روح بخشیدن به معماری دیکانستراکشن با پیدایش تحول عظیمی در دید بصری ما نسبت به معماری و طراحی ساختمان های عظیم الجثه شد. بیشتر ما البته زاها حدید را با طراحی بناهایی مثل استادیوم ها، مراکز تفریحی و فروشگاه های بزرگ می شناسیم. اما اگر او می خواست برای کسی خانه ای طراحی کند، چه شکلی می شد. با طرح آریا همراه باشید تا شما را با یکی از جذاب ترین خانه هایی که زاها حدید طراحی کرده است آشنا کنیم.

دیکانستراکشن به معنی ویران کردن و تولد دوباره از میان خرابی هاست. در واقع معماری دیکانستراکشن که بخشی از معماری پست مدرن دنیاست، توسط معماران برجسته ای مثل فرانک گری و زاها حدید به اوج کمال رسید و به شدت رونق گرفت به گونه ای که بسیاری از معماران جوان نسبت به این مکتب جذاب علاقمند شدند و برای همین معماری را به عنوان یک شغل هنری مهم برگزیدند.

در. واقع این شکل از معماری به از میان برداشتن گوشه های تیز و جایگزین کردن آن با فرم های ساده و خم، و البته شکستن گوشه های خم و ساده به گوشه های تیز مکثر شناخته می شود. اما زمانی که این ایده ی معماری در میان خانه ی های نیویورکی ظهور پیدا می کند چه شکلی خواهد داشت؟ طبیعتا معماری شهری نیویورک به لطف سینما و آثار هنری در جهان شناخته شده است. خانه هایی با گوشه های تیز و زوایای سخت. پس می توان به سادگی فهمید که ترکیب معماری حدید با این شکل از خانه ها چیز جدید و متفاوتی خواهد بود.

نمای فلزی ساختمان که به سمت بالا خمیده شده است، باعث ایجاد طرحی در چند سطح می‌شود که سعی دارد فضای سرپوشیده و باز را در یک حرکت رفت و برگشتی به هم متصل سازد که قسمت داخلی هر یک از محل های اقامت، مانند اتاق زیر شیروانی به صورت جداگانه هستند؛ هر کدام از آنها به سبک جدید معماری حدید طراحی شده است و فضای داخلی به صورت یکپارچه با محیط بیرونی ساختمان ادغام شده که باعث شده است یک صحنه زیبای هنری خلق شود.

هر واحد ویژگی های یک محیط تندیس مانند را دارد. فضای آشپزخانه شامل سنگ مرمر سفید و کنگره های چوبی براق است که از مجموعه برند ایتالیایی boffi’s xila تهیه شده است. چوب بلوط سفیدی که در کف آشپزخانه به کار برده شده است موجب گرما و زیبایی بافت عمارت شده است و شکل متشخصانه ای به آن بخشیده است. اتاق خواب دارای بالکن های وسیع اختصاصی به همراه درب کشویی تراس است که با فشار یک دکمه باز می‌شوند. واحدها هم‌چنین شامل حمام های سوئیتی، راهروهایی در پستو و یا اتاق های آرایش و گنجه های کتانی است و پنت هاوس سه بخشی دارای یک مجسمه سه طبقه در راه پله است.

یکی از جذابیت های غیر قابل انکار مجموعه ی طراحی شده ی زاها حدید، امکان سفارشی سازی آشپزخانه ها با توجه به سلیقه ی شخصی این معمار به یادماندنی بود. در کنار همه ی این موارد، و در سایت مجموعه تمامی موارد سرگرمی و رفاهی طراحی و تعبیه شده است.