یکی از مواردی که بسیاری از کارفرمایان در طراحی و ساخت غرفه نمایشگاهی دچار ابهام و ایهام می شوند، در نگاه آنها به غرفه سازی به عنوان یکی از گونه های طراحی داخلی و دکوراسیون منازل است. نگاهی که اشتباهات زیاد و البته مشکلات عدیده ای را برای تیم طراحی ایجاد می کند. با طرح آریا همراه باشید تا شما را با این دسته از مشکلات و علل این شکل از نگاه کارفرماها آشنا کنیم.

پیش از هر چیز بهتر است به بخشی از تفاوت های عمده ای که میان طراحی و ساخت دکوراسیون داخلی منازل و طراحی و ساخت غرفه نمایشگاهی است اشاره کنیم. شاید مهمترین تفاوت آن که از دید کارفرماها پنهان است مدت برگزاری است. زمانی که شما برای ساخت و طراحی داخلی یک خانه اقدام می کنید، مسئله زمان و مدت بهره برداری یکی از فاکتورهای مهمی است که نمی توان از آن چشم پوشی کرد. در طراحی خانه، شما به اعضای خانواده به عنوان ساکنین دائمی فضایی می نگرید که قرار است توسط شما پیاده سازی شود. اما در ساخت غرفه نمایشگاهی، مردم، رهگذران و بازدید کنندگان تنها جمعی  عابر هستند که به دیدن غرفه می آیند، با اطلاعات خدمات و محصولات قابل ارائه آشنا می شوند و سپس غرفه را ترک می کنند. در واقع مهمانان غرفه برای خواب و یا خورد و خوراک خود در آن محل باقی نمی مانند و یا به ساخت و ساز و تغییر بخش هایی از غرفه نمی اندیشند.

پس می توان گفت که موضوع زمان فاکتوری است که می بایست مورد توجه باشد. از سوی دیگر منازل برای تعداد مشخصی از ساکنین طراحی می شوند. مثلا ممکن است یک خانه برای ۳ الی ۵، و یا ۵ الی ۷ نفر طراحی شده باشد. دکوراسیون داخلی خانه ای ۵ نفره با متراژ ۱۲۰ متر با دکوراسیون داخلی همان خانه که ۳ ساکن دارد متفاوت است. ریشه های این موضوع به نحوه ی تعامل آنها با اتاق ها مربوط می شود. مثلا برای ۷ نفر چند سرویس بهداشتی در نظر بگیریم؟ چطور محل خواب ها را طراحی کنیم؟ آیا لازم است بخشی از نشیمن را به خواب اختصاص دهیم؟ این موضوعات و تصمیم گیری ها دائمی به نظر می رسند، چرا که تغییرات در نهایت کوتاه مدت است.

اما از سوی دیگر دکوراسیون غرفه سازی نمایشگاهی برای گذر موقت مهمانان و مدعوین طراحی می شود و کارکردی بلند مدت ندارد. شما برای نشستن مهمانان و سرمایه گذاران جایی را در نظر می گیرید. اما این به معنی در نظر گرفتن تعداد آنها نیست. شما فقط می توانید حدس بزنید که ممکن است در روز اول یک تیم سه نفره و در روز دوم یک تیم چهار نفره برای سرمایه گذاری به شما مراجعه کنند. اما غافلگیری نمایشگاهی یک امر بدیهی است و شما هم از این موضوع مستثنی نمی باشید. اگر تیم مهمانان ده نفر بود چه؟ اینجاست که ضرورت های طراحی و دکوراسیون داخلی منازل رنگ می بازد و نیاز شما دچار دگرگونی می شود.

در ادامه ی این مطلب با شما در خصوص تفاوت های استفاده از المان ها و آبژه ها صحبت می کنیم و اینکه چرا برخی از کارفرمایان علاقه دارند تا از آبژه هایی مشابه آنچه که در خانه استفاده می کنند، در دکوراسیون غرفه نمایشگاهی نیز استفاده کنند. پس این سلسله مطالب را دنبال کنید و نظرات خود را در بخش کامنت ها با ما در میان بگذارید.