امروزه شومینه ها نقش مهمی در دکوراسیون داخلی خانه ها ایفا می کنند و به یکی از المان های لوکس در طراحی داخلی به حساب می آیند. اما تنها ساخت و اجرای یک شومینه به زیبا شدن محیط خانه کمک نمی کند، بلکه باید بدانید که پس از ساخت، شومینه و محیط اطراف آن را به چه شکل دکور کنید. با طرح آٰریا همراه باشید تا شما را با آتشکده و انواع دکور آن آشنا کنیم.

پیش از این در خصوص ویژگی ها و تفاوت های شومینه گازی و برقی  در وبلاگ طرح آریا صحبت کرده بودیم و به شما گفته بودیم که این دو مسئله تا چه اندازه با یکدیگر تفاوت دارند و چه تاثیری بر روی ظاهر داخلی خانه بصورت دکوراتیو دارد. اما چه بپذیریم یا خیر، وجود شومینه در خانه باعث می شود تا این المان بصورت قلب مرکزی دکوراسیون داخلی خودنمایی کند. برای همین در انتخاب و ساخت این محصول، هیچ چیزی به اندازه طراحی کلی، مصالحی که در ساخت آن استفاده می شود و طاقچه و سنگ پیشانی دارای اهمیت نیست. اما وجود سه فاکتور مهم نه تنها به شما قدرت انتخاب و خلاقیت نمی دهد، بلکه تا حدودی شما را در انتخاب مصالح و طرح محدود می کند. این نکته که انتخاب های شما باید با توجه به هارمونی و همگرایی این سه آیتم باشد حائز اهمیت است و نمی توان به سادگی از کنار آن گذشت.

شما می توانید در ساخت شومینه از هر مصالحی که لازم باشد استفاده کنید. آجر قرمز و سنگ مهمترین موادی هستند که در اجرا به کار برده می شوند. در عین حال شما مجازید تا ارتفاع و سقف آن را به هر شکلی که مایل باشید طراحی کنید. قوس دار، تخت، بلند و یا حتی عریض بخش مهمی از طرح هایی به شمار می روند که برای ساخت و اجرای شومینه به کار می رود. با این اوصاف می بایست انتخاب های خود را به گونه ای طراحی کنیدکه پیشانی به کلیت کار نزدیک باشد و المان های مورد استفاده نه کودکانه باشد و نه از سن و سال سفارش دهنده فاصله ی زیادی داشته باشد.

طراحی شومینه

اما برای دکور کردن نکات ظریفی هست که البته در مطالب آینده مفصلا در مورد آنها صحبت می کنیم. ولی می بایست در نظر داشته باشید که دیوار و تاقچه از قسمت های مهم و قابل تغییر در شومینه به شمار می روند که شما می توانید با کمی سلیقه و خلاقیت طرح و ظاهر دلخواه خود را روی آن پیاده کنید. در این صورت فضای شما طرحی تازه به خود می گیرد.
از آنجا که شومینه در کانون خانه قرار می گیرد بهتر است قرینه سازی را در چیدمان فضایی که شومینه در آن قرار گرفته رعایت کنید تا نمای شومینه زیباتر جلوه کند. به موقعیت کاناپه ها توجه کنید و میز را به شکلی قرار دهید که بالانس بصری جاری شود.
لبه یا همان تاقچه شومینه قسمتی مناسب برای قرار دادن انواع اشیای تزئینی، عکس های خانوادگی، شمع و شمعدان ها است. این نکته در مورد نحوه قرارگیری اشیای تزئینی روی لبه شومینه قابل توجه است که اشیا باید به ترتیب قد و اندازه تزئین شود. پیشنهاد می کنیم تعداد آنها فرد و به صورتی در کنار هم قرار گیرند که نمای یکدیگر را از بین نبرند.

در ادامه شما را با نکات بیشتری از دکوراسیون شومینه آشنا می کنیم.لطفا نظرات خود را در خصوص این مطلب