پیش از این با دو شماره از مطالب نحوه اجرای غرفه نمایشگاهی در خدمت شما بودیم. در سومین قسمت می خواهیم به اجرای نهایی طرح کلی و بررسی دسترسی ها بپردازیم.

بطور کلی می توان اجرای یک غرفه نمایشگاهی را به دو بخش مهم تقسیم نمود. بخشی که مربوط به طراحی فضاهاست و بخشی که به نمای کلی و نورپردازی اختصاص دارد. هر دو بخش، فاکتور تعیین کننده ای در موفقیت غرفه سازی دارد. مثلا بخش طراحی فضاها، دسترسی، پذیرش مهمانان و حتی محل قرارگیری نیروهای شرکت را ممکن می کند. در طرف دیگر طراحی بصری غرفه قرار می گیرد که با کنار هم قرار دادن فاکتورهایی مثل نورپردازی و شیت بندی های منظم، شکل کلی جذابی را پدید می آورد که ارجاعات و مدخل ها را شامل می گردد. بخش دوم بیشتر نوعی کار معماری و طراحی داخلی است و می توان آن را آمیخته با هنر دانست. اما بخش اول، فنی و روانشناسانه است.

بررسی رفتار مراجعه کنندگان، مراجعه به محصول و یا خدمات، نگاه کلی به نیازها و ورود به خواسته های کارفرما بخشی از قسمت روانشناسانه ی ماجراست که نمی توان به سادگی از آن عبور کرد و مکمل بخش طراحی به شمار می رود. برای همین بهتر است در ابتدا به بررسی دسترسی ها بپردازیم، چرا که این بخش تا حد زیادی به اسکیس های اولیه مربوط می شود.

همانطور که در مطلب چهار اصل مهم در طراحی غرفه نمایشگاهی گفته بودیم، مشتری مهم ترین اصل است و می بایست نیازها و دلایل مراجعه او را به یک غرفه نمایشگاهی در نظر گرفت. عموما غرفه های نمایشگاهی به سه دلیل برپا می شوند. معرفی یک محصول، فروش کالا و خدمات و یا حتی جذب سرمایه برای گسترش ارزش های موجود. با توجه به هر یک از این موارد، طراحی غرفه می تواند متفاوت باشد. مثلا در طراحی غرفه ای که برای معرفی یک محصول و یا سرویس بخصوص تدارک دیده شده، حضور عده ی زیادی از شنوندگان یا بازدیدکنندگان و تجمع آنها را باید در نظر گرفت. اگر برای کارفرما مقدور نیست که فضای بزرگی را برای تجمع شنوندگان و مدعوین در نظر بگیرد، کانترها کمک حال خوبی برای رفع این مشکل خواهند بود. بهتر است از فضاهای کوچکی برای رفع این نیاز استفاده کنید تا کارمندان شرکت برای پاسخگویی به مراجعه کنندگان پشت آنها قرار بگیرند، و یا حتی در یک شکل و فرم مدرن تر، می توانند آنها را به یک محل کوچک در داخل غرفه دعوت کنند و از آنجا در خصوص محصول و یا سرویس صحبت نمایند.

اگر منظور از اجرای غرفه نمایشگاهی فروش محصولات و خدمات باشد، شکل غرفه تا حد زیادی متفاوت خواهد بود. بخشی از غرفه می بایست به محلی برای دریافت اطلاعات خریدار و یا ثبت پیش خرید ها اختصاص یابد و بخش دیگری از آن باید به محلی برای معرفی محصولات. برای همین فضاهای بزرگ کاراتر از فضاهای اندک است و دست طراح برای ایده پردازی بازتر خواهد بود. گاهی ممکن است یک غرفه دار تنها به فروش فکر کند و برند سازی مسئله ی مهمی به شمار نرود. در این شرایط طراحی تا حدودی ناکارآمد است و کارفرما بهتر است به دنبال گروه دیگری باشد.

آیتم دیگر که برای کارفرمایان دارای اهمیت زیادی است، مسئله ی جذب سرمایه است. موضوعی که شاید مهمترین دلیل یک شرکت و یا سازمان غیرانتفاعی برای شرکت در یک نمایشگاه باشد. پس پیش از هرچیز لوکس بودن اهمیت زیادی می یابد. بهتر است فضا به شکلی باشد سرمایه گذاران در آن احساس راحتی داشته باشند و از کیفیت دکورسازی و طراحی داخلی، قابل اعتماد بودن منتقل شود.

البته همه چیز نباید فدای لوکس بودن شود. در واقع اتمسفر غرفه را باید با حس اعتماد، توانمندی و البته موفقیت پر کنید. انتخاب رنگ ها باید دقیق و حرفه ای صورت گیرد. فضای شاید بسیار مفید است، اما نه برای یک شرکت ارائه دهنده خدمات بیمه ای. کارفرمای شما قصد جذب مشتری ندارد، بلکه هدف او جذب سرمایه های کلان است.

در ادامه این سلسله مطالب به موضوع طراحی بصری غرفه و انتخاب رنگ ها می پرددازیم و به شما می گوییم که چه اشکالی برای کسب و کارها مناسب است و چرا برخی از غرفه ها قوس دار و برخی از آنها مستطیلی طراحی می شوند. لطفا نظرات خود را با ما در میان بگذارید و بهتر شدن این مطالب کمک کنید.