همانطور که در اولین قسمت از نحوه اجرای غرفه نمایشگاهی اشاره کردیم، شرکت در نمایشگاه ها در جهت عرضه و معرفی محصولات و خدمات یک شرکت یا سازمان غیر انتفاعی، یکی از مهمترین شیوه های برند سازی به شمار می رود. اما طراحی غرفه و یا اجرای آن کار ساده ای نیست و تیم طراحی با پرسش ها و چالش های زیادی سرو کار دارد که بخشی از آنها را در شماره اول مطرح کردیم. حال با ما باشید تا کمی در خصوص ایده پردازی در طراحی یک غرفه نمایشگاهی مطالبی را با شما در میان بگذاریم.

زمانی که به سوآلات پاسخ دادید، آماده اید که پا را یک قدم فراتر گذاشته و روند طراحی را آغاز کنید. در این مسیر اولین چیزی که با آن مواجه می شود دکوربندی و فضاسازی غرفه هاست. بهتر است دید درستی از محل داشته باشید و تنها به نقشه اتودی سالن و غرفه ها اکتفا نکنید. یکی از مهمترین مسائلی که در غرفه ها مطرح می شود فاکتور نور است. تصور کنید که بدون داشتن دید فضایی از محیط، نسبت به نور پردازی بخش جلویی غرفه اقدام کنید تا کانترها زیر نور مورد نظر شما روشن شوند. به سادگی روشن است که این موضوع هزینه ی زیادی برای شرکت یا سازمان طرف قرارداد در پی دارد. اما درست زمانی که برای بازدید و اجرا حاضر می شوید، خواهید دید که نور ورودی به اندازه ی کافی فضا و قسمت جلویی غرفه را روشن می کند و نیازی به نورپردازی نیست. و یا بلعکس. ممکن است که تغییراتی به اجبار در سالن ها روی داده باشد که از آن ها بی خبر باشید و ندانسته در طراحی خود فاکتورهایی را وارد کنید که جز هزینه های گزاف عایدی دیگری ندارد.

اما صحبت من به این معنی نیست که بررسی پلان هوایی یا نقشه های سایت بی فایده است؛ خیر! دقیقا برعکس. ممکن است فاکتورهایی را ندیده بگیرید که در نتیجه ی نهایی تاثیر منفی عظیمی داشته باشد. عدم توجه به ورودی ها، همسایگان و حتی جایگذاری المان های ارتباطی بخشی از این موضوع است.

البته نمی توان همه ی موارد را تنها منوط به طراحی نهایی دانست. گاهی عوامل کوچکی که اصلا لحاظ نمی شوند، کار را سخت تر یا غیر ممکن می کند. فاصله شما تا پریز برق یکی از این موارد است. تامین برق در روند غرفه سازی مسئله ی مهمی است که به زمان نهایی شدن روند اجرا و اتمام کار منجر می شود. این زمان ارتباط تنگاتنگی با موفقیت یا شکست یک کمپانی در پیاده سازی طرح ها و ایده هایی دارد که برای نمایشگاه آماده کرده است. در واقع بخشی از این مسائل با حضور فیزیکی و برخی دیگر از آنها با تمرکز بر روی نقشه قابل رفع است.

اما همه ی آن چیزی که در طراحی و پیاده سازی غرفه های نمایشگاهی مد نظر قرار می دهید، تنها به خلاقیت ها و ایده های جذاب شما ختم نمی شود. می بایست جلسات متعددی با کارفرما برگزار کنید و او را در جریان روند اجرای امور و طرح ها قرار دهید. گاهی یک خم قوسی شکل منجر به زیر سوآل رفتن برند و کارفرمای شما می شود. می بایست حتما در این خصوص صحبت کنید که آیا رقیب شما از المان ها و یا طرح های بخصوصی در محصولات و خدمات خود استفاده می کند؟ آیا کارفرما رنگ خاصی را در نظر دارد و آیا رقبای او از المان های بصری مشخصی برای معرفی خود استفاده می کنند؟

همانطور که می بینید همه ی این موارد با گفتگو به سادگی قابل رفع است و تنها کافی است که تمرکز خود را بر روی کار از دست ندهید تا همه ی مسائل تحت مدیریت شما باقی بماند.

مسئله ی مهم بعدی ارتباط با محصولی است که در غرفه معرفی می شود. برخلاف ایده های اولیه، محصولات غیرفیزیکی مثل نرم افزارها را نباید به عنوان خدمات در نظر گرفت و غرفه های محصولات نرم شباهتی به غرفه های خدماتی ندارند. اگرچه بسیاری از همکاران ما هر دوی این موارد را در یک دسته قرار می دهند و غرفه هایی مشابه طراحی می کنند. اما چه تفاوتی بین این دو مورد است؟

پاسخ این پرسش با نوع محصول و نرم افزار نیز مرتبط است. آیا نرم افزار یک خروجی مشخص دارد؟ مثلا نرم افزاری را در نظر بگیرید که برای پرینترهای سه بعدی طراحی شده است و شما می توانید از طریق آن برخی از ایده های خود را به صورت خروجی های سه بعدی از پلاستیک مایع مشاهده کنید. طراحی غرفه نمایشگاهی برای چنین محصولی کار ساده ای نیست چرا که در کنار روند تولید، خروجی نیز ضروری است. طبیعتا طراحی غرفه نمایشگاهی برای چنین نرم افزاری متفاوت از طراحی غرفه برای شرکتی است که خدمات درمانی خود را بصورت اختصاصی برای یک بیماری خاص عرضه می کند.

با رعایت این موارد می توانید غرفه های جذابی طراحی کنید که نیازهای کارفرمای شما را برآورده می کند و در عین حال چشم نواز و جذاب است. با ادامه ی این مطلب بر روی طرح آریا همراه باشید.