فکر می کنید فضای منزلتان کوچک است و آنقدر بزرگ نیست که بتوانید به آن سبزی و طراوت گیاهان را اضافه کنید؟ فکر می کنید برای پرورش گیاه در فضای خانه و داشتن یک باغچه زیبا به یک حیاط بزرگ نیاز دارید؟ در این مطلب به شما نشان می دهیم که با کمی سلیقه و خلاقیت می توانید بهترین ایده های فضای سبز را در فضای داخلی منزلتان پیاده کنید.

فضای سبز داخلی

فضای سبز داخلی

اگر فضای بیرونی و باز منزلتان کوچک است، هنوز هم می توانید راهی برای پرورش گیاه داشتن یک باغچه کوچک و زیبا پیدا کنید. درختچه ها و درختان مجسمه ای بزرگ را فراموش کنید و درعوض به جعبه های زیبای پنجره ای، استفاده هوشمندانه از گیاهان بالارونده و جنگل های سبز و شاداب داخلی فکر کنید. گاهی اوقات فقط انتخاب یک گلدان مناسب کافیست تا گره از پتانسیل سبز بودن گوشه ای از فضای منزلتان باز کنید، درحالیکه راه حل های هوشمندانه دیگری هم وجود دارند. در اینجا ایده هایی برایتان مطرح می کنیم:

به سبدهای آویزان دوباره فکر کنید.

باغچه دیواری

باغچه دیواری

بسیاری از باغبان های شهری از سبدهایی که به تیرچراغ برق آویزان می شوند برای تزئین و سبز کردن محیط شهر استفاده می کنند، اما این سبدها در اشکال متنوعی وجود دارند. احتمالا همه شما در فضای کوچک بالکن منزل یا محل کارتان دیواری دارید که از آن استفاده ای نمی کنید، یک سبد آویز می تواند به هر شکل و اندازه ای، یک ایده امن و خوب برای نگهداری از گلدان های کوچکتان و پرورش گیاه و گل های زیبا باشد. می توانید به جای مدل های سیمی از مدل های جدید و صنعتی موجود در بازار استفاده کنید.

گلدان دیواری

گلدان دیواری

شما حتی می توانید برای صرفه جویی در هزینه ها خودتان بااستفاده از قوطی های مختلف و کمی خلاقیت و سلیقه محفظه زیبا و مقتصدانه ای بسازید.

از قاب پنجره استفاده کنید.

فضای سبز خانگی

فضای سبز خانگی

قاب پنجره را به یکی مینی باغچه تبدیل کنید، انواع گیاهان فصلی، دائمی و سبزیجات را در آن بکارید تا در تمام طول سال منظره سبز و دلنشینی داشته باشید. دقت داشته باشید گونه هایی را انتخاب کنید که ارتفاع عاقلانه ای داشته باشند تا بتوانید از داخل خانه منظره بیرون را ببینید و لذت ببرید. گیاهانی مانند گل شاه پسند برای این منظور مناسبند، این گیاه بلند و قوی است اما درعین حال مانع ورود نورآفتاب نمی شود و فضای زیبایی را برایتان فراهم می کند.

فضای سبز داخلی

فضای سبز داخلی

برای داشتن اثر زیاد اما نگهداری کم می توانید کاشت ردیفی از چمن را امتحان کنید.

فضای بیرونی را مثل فضای داخلی درنظر بگیرید و تزئین کنید.

پرورش گیاه

پرورش گیاه

به جای اینکه سعی کنید در چنین حیاط خلوت تاریکی به پرورش گیاه بپردازید، چرا آن را با کاشی های هندسی و مبلمان جذاب روشن نمی کنید؟ فضای بیرونی کوچکتان را با پنجره ای بلند بهبود بخشید، طوری که گویی فضای داخلی به بیرون کشیده شده است، استفاده از این ایده خوشایند و منظره دید از داخل خانه فوق العاده می شود.

از گوشه و کنار خانه استفاده کنید.

گیاه در فضای خانه

گیاه در فضای خانه

برای کنج دیوارتان گلدان های خلاقانه بسازید و یک نقطه کانونی سبز در خانه ایجاد کنید. گیاهانی که به سمت پایین رشد می کنند کمک می کنند خطوط افقی گلدان ها مخفی بماند، با گونه های کوچکتر ترکیب می شوند و احساس سبزی و فراوانی به محل نشیمن آرام و دنجتان می دهند.

یک باغ داخلی درست کنید.

باغ خانگی

باغ خانگی

به جای اینکه به چند نقطه و چند گلدان فکر کنید، بیایید به یک باغ بزرگ و فراوان در فضای داخلی خانه فکر کنیم. از گروه بزرگ گیاهان آپارتمانی با ابعاد و ارتفاع و شکل های گوناگون همزمان استفاده کنید. آن ها را روی کف قرار دهید و سپس از یک آینه برای حداکثر کردن اثر آن استفاده کنید.

گیاه خانگی

گیاه خانگی

روش دیگر برای داشتن این باغ داخلی و پرورش گیاه مورد علاقه تان، استفاده از یک نیمکت یا قفسه کوتاه قدیمی است تا گلدان های خود را کمی منظم تر و سازماندهی شده بچینید. سعی کنید این ایده را در نزدیکی یک پنجره آفتاب گیر استفاده کنید و شاهد شکوفا شدن گیاهانتان باشید.

گیاهان بالارونده را به خانه تان معرفی کنید.

گیاه در فضای خانه

گیاه در فضای خانه

گیاهان بالارونده که به صورت عمودی رشد می کنند ایده بسیار مناسبی برای جبران کمبود فضایتان است. کافیست از پارتیشن های سیمی ساده استفاده کنید. در این تصویر در کنار پله ها از این ایده استفاده شده اما هرجایی مخصوصا یک دیوار آفتابی برای این کار مناسب است.

یا اجازه دهید گیاهانتان وحشی باشند.

پرورش گیاه

پرورش گیاه

ایده گیاهان بالارونده در داخل خانه را پیش تر ببرید و اجازه بدهید واقعا وحشی و طبیعی باشند. آن ها را در یک قفسه بلند قرار دهید و به فضای مینیمال خود طراوت جنگلی بدهید.

از عناصر معماری داخلی استفاده کنید.

پرورش گیاه

پرورش گیاه

یک دیوار کوتاه که مرز پله ها را مشخص می کند طراحی شده تا نگهدارنده گلدان های شما باشد. اگر بنظرتان ساخت چنین چیزی وقت گیر و گران است، از قطعات از پیش ساخته استفاده کنید و خانه ای برای گلدان هایتان آماده کنید یا از یک گلدان طویل روی طاقچه یا گچ بری دور شومینه استفاده کنید.

استفاده از گیاهان بلند در فضاهای کوچک

گیاه خانگی

این ایده هم برای فضای داخلی و هم فضای بیرونی مناسب است. بهتر است کمی با مقیاس بازی کنیم و فضای کوچکمان را با تعدادی گیاه بزرگ و جسورانه پر کنیم تا اینکه از تعداد زیادی قطعه کوچک استفاده کنیم که توجه را بیشتر به کوچک و تنگ بودن فضا جلب می کند.

منبع: http://www.houzz.com/