در سال‌های اخیر طراحی آشپزخانه‌ به صورت تمام سفید بسیار مورد استقبال واقع شده است. دلیل آن را می‌توان به انتقال حس پاکیزگی و روشنایی توسط رنگ سفید دانست که در طراحی آشپزخانه بسیار مورد توجه و مورد پسند است.

اما گزینه‌های رنگی بسیار زیاد دیگری نیز برای طراحی آشپزخانه وجود دارند که می‌توانند حس تازگی و طراوت را انتقال دهند و مقداری از شخصیت طراح یا کاربر فضا را نیز در خود داشته باشند. در مطلب امروز چند نوع ترکیب رنگ و متریال را که در طراحی آشپزخانه‌ به شکل مدرن و امروزی به کار گرفته شده‌اند بررسی می‌کنیم.

طراحی آشپزخانه
۱. ترکیب چرم و سفید: شاید این ترکیب در ابتدا مشابه ترکیب سفید و طلایی در رنگ‌ها باشد، اما تاثیر کاملا متفاوتی با آنچه در ابتدا به نظر می‌آید می‌گذارد. در این آشپزخانه چرم به عنوان پوشش یخچال و رویه‌ی صندلی‌ها استفاده شده است، سایه‌های روشن تا مدیوم چوب که در جاهای دیگر فضا استفاده شده‌اند، حس طبیعی و خنثی بودن این آشپزخانه را تقویت می‌کنند. هر چند که طراحی این آشپزخانه امروزی و مدرن به شمار می‌رود اما در طراحی ساده و خطوط براق استفاده شده در آن نوعی جاذبه‌ی روستایی به چشم می‌خورد.

طراحی آشپزخانه
۲. ترکیب قرمز، سفید و آبی: در این آشپزخانه استفاده از سایه‌های مختلف رنگ آبی روشن باعث شده است که این ترکیب رنگ جسورانه، بالغ‌تر و مدرن‌تر به نظر آید و با اتاق بازی کودکان اشتباه گرفته نشود. مقدار زیاد رنگ سفید استفاده شده در گوشه‌های آشپزخانه طبع جسور فضا را متعادل کرده و فضا را خوشایند نموده است.

طراحی آشپزخانه
۳. عسلی، قرمز آلبالویی، سنگ و چوب: این ترکیب رنگ غنی و قوی، گرم، دنج و دعوت کننده است. اگر در این آشپزخانه از نور طبیعی استفاده شود بهترین نتیجه به دست می‌آید، زیرا رنگ‌های استفاده شده در این ترکیب به سمت تیره‌تر طیف تمایل دارند، بنابراین بهتر است از یک منبع نور طبیعی بهره برد.

طراحی آشپزخانه
۴. مغز پسته‌ای، خاکستری و سفید: استفاده از یک رنگ جسورانه در ترکیب رنگی آشپزخانه به این معنی نیست که تمام فضای آشپزخانه باید حول آن رنگ بچرخد، مقدار بسیار کم اما زیرکانه از یک رنگ پرانرژی در بخشی از فضا برای اینکه آن را جزیی از ترکیب رنگ کند کافی است. در حالی که دو رنگ دیگری که در این فضا استفاده شده‌اند خنثی هستند و حسی از مدرنیته و پیچدگی را القا می‌کنند. استفاده از مقداری رنگ مغز پسته‌ای در پشت کابینت‌ها انرژی فضا را به میزان مناسب بالا برده است.

طراحی آشپزخانه
۵. آبی و قهوه‌ای: این ترکیب رنگی از دیرباز مورد استفاده بوده است –این ترکیب رنگی را در معماری سنتی ایران نیز می‌توان به وفور مشاهده کرد- و احساسی طبیعی و زمینی را موجب می‌شود. رمز استفاده از این ترکیب در طراحی آشپزخانه رعایت تعادل در رنگ‌ها و متریال‌های مورد استفاده است. در این آشپزخانه خطوط ساده هستند و استفاده از تایل‌های آبی در سایه‌های مختلف این ترکیب را به آشپزخانه‌ای جذاب و منحصر به فرد تبدیل کرده است.

منبع : homedit