در این مطلب از وبلاگ طرح آریا، مروری خواهیم داشت بر مهمترین المان های دکوراسیون داخلی. المان هایی مثل روشنایی و نور، فرش، پرده ها و دیوارهای کاذب و پیش ساخته. با ما همراه باشید.

نور!

بی برو برگرد، نور مهمترین و تاثیر گذار ترین فاکتور در طراحی داخلی است. فارغ از اینکه طراحی کدام بخش از خانه مدنظر شماست، نورها مهمترین المان برای زیبایی بخشی و القای حس زندگی و یا حتی لوکس بودن به شمار می روند. اینکه چطور از نورها استفاده کنید، بصورت مستقیم با هدف شما در رابطه است.

اما نورها، تنها به سخت افزاری که در سقف کار می گذارید محدود نمی شود. البته این نوع نورها تاثیر اولیه ی زیادی در شکل گیری اتمسفر خانه دارند، اما بخش مهم ماجرا به نورهایی مربوط می شود که خود شما در گوشه و کنار اتاق و یا نشیمن و یا حتی آشپزخانه جاسازی می کنید. مثلا آباژورها. آباژورها کنار تخت بر اساس یک قانون نانوشته به یک جفت یک شکل محدود می شوند،‌اما با کمی خلاقیت می توانید از چراغ های بزرگ تر استفاده کنید و یا با توجه به کیفیت متریال مورد استفاده از ساخت اتاق و یا اندازه ی آن، از آباژور های پایه بلند بهره ببرید.

مورد دیگر لوستر است. شما برای نوربخشی به اتاق به یک لوستر سقفی نیز نیاز دارید. لوستر های سقفی بهتر از آباژور ها نور اتاق را افزایش می دهند و در عین حال تنوع طرح بیشتری دارند. و در انتها، ریسه ها را فراموش نکنید. می توانید از شمع نیز استفاده کنید. شمع بر روی شومینه جلوه ی رومانتیک و زیبایی دارد. اما طراحی بالا سر شومینه برای خودش مبحث مجزایی است که پیش تر به آن پرداخته ایم.

فرش

شاید فرش به اندازه نورپردازی در دکوراسیون داخلی موثر نباشد، اما بی شک المان بی اهمیتی نیست. پیش از هر چیز می بایست اندازه فرش را با توجه به اندازه ی اتاق، آیتم های محیط و موارد دیگر انتخاب کنید. دو انتخاب کلی در خرید فرش شامل فرش هایی با اندازه های بزرگ است که تمام مساحت اتاق را می پوشاند و فرش هایی که تنها بخشی از اتاق را پر می کند و میان لوازم خانه مثل مبلمان و یا المان های دیگر قرار می گیرد.

اینکه کدام یک از این دو شکل از فرش به کار اتاق خواب یا نشیمن شما می خورد، انتخاب سختی است. انتخابی که برای مدتی طولانی زبان طراحی دکوراسیون داخلی منزل شما خواهد بود. دو چیز را در نظر بگیرید:‌

۱- آیا مایلید که کفپوش شما دیده شود؟ اگر کفپوش زیبایی دارید، بهتر است از فرش های کوچک استفاده کنید. اما اگر کفپوش شما با لوازم منزل سنخیتی ندارد، انتخاب فرش بزرگ گزینه ی عاقلانه تری به نظر می رسد.

۲- آیا اثاث منزل شما بزرگ است یا فانتزی و کوچک‌؟ اگر از اثاث بزرگ برای چیدمان خانه استفاده کرده اید، باید بدانید که فرش های کوچک در میان اثاث شما دیده نخواهند شد. اما اگر اثاث ظریف، فانتزی و اسپرت خانه شما را پوشانده است،‌فرش های بزرگ انتخاب هوشمندانه ای نیست، چرا که تمامی کف خانه را می پوشانند و دید خانه را به خود اختصاص می دهند.

در دکوراسیون اتاق خواب های کوچک، می توانید از فرش صرف نظر کنید و بودجه خود را صرف کفپوش نمایید. اما یکی از پیشنهاداتی که هیچگاه تکراری نمی شود، انتخاب فرش های کوچک برای کفپوش مقابل شومینه است.

هنر

انتخاب آثار هنری بی شک پاشنه آشیل طراحی داخلی است. سلیقه های سخت باعث می شود تا انتخاب دشوار باشد، در عین حال بسیاری از مردم تفاوت یک تابلوی هنری کم ارزش با یک محصول بدردبخور را نمی دانند و نادانسته ارزش هزینه ای را که کردند کم ارزش جلوه می دهند.

یکی از موضوعاتی که می بایست به آن توجه شود، اندازه ی آنها، کنتراست رنگی که با محیط ایجاد می کنند، و وزن آنهاست. برای اتاق خواب خود از تابلوهای سنگین استفاده نکنید. چند فریم در کنار هم می توانند ترکیب جذابی باشند.

تابلو و آثار هنری در دکوراسیون داخلی

شما می توانید از تابلوها برای سنگ و دیوار بالاسر شومینه نیز استفاده کنید. اگرچه عده ای برای بالای شومینه ی خود از تلویزیون نیز استفاده می کنند. انتخابی که به شدت شخصی است.

این مطلب ادامه دارد…